top of page

ODPOVĚDI NA VAŠE DOTAZY, POVĚRY A MÝTY

Rád bych uvedl odpovědi na nejčastější dotazy, se kterými se na nás obracíte.
Jsme rádi, že Vás tyto věci zajímají. Odpovědi považujte za náš názor, ne nějaké dogma. Vychází z naší odbornosti a více než 40leté praxe se zpracováním dřeva - především soustružením.

Jak dlouho trvá sušení dřeva, než z něj tu misku uděláte?
Je samozřejmě řada možností, jak dojít k vysušenému dřevu, z kterého vyrobíme misku, která nepraskne a nebude se kroutit při běžném užívání. Většina kolegů soustružníků si nařeže dřevo na silné fošny - prizmy (silné například 6 až 10 centimetrů) a ty nechá vysušit uměle v sušárně po dobu dnů až týdnů nebo uloží venku do hráně a zde s využitím okolního vzduchu a klimatu suší po dobu například 2 - 3 let. Potom vybere a vyřeže části bez vad a prasklin od sušení a z takových částí prizmy je možné soustružit misky a jiné soustružené výrobky.

Naše technologie je ovšem výrazně jiná: soustružíme z čerstvého dřeva (samozřejmě poraženého v době vegetačního klidu v zimním období - méně praská) již hrubé tvary misek a tyto se po dobu několik měsíců suší ve vnitřních prostorech podle své vlhkosti až do úplného vysušení (vždy se jedná o vlhkost odpovídající teplotě a relativní vlhkosti vzduchu). Polotovary jsou na konci tohoto procesu vysušené a vypracované - umožnili jsme takto dřevu, aby uvolnilo své napětí a ani velké ovocné mísy o průměru 30 - 40 cm tak nemohou prasknout.
Tuto technologii znali pro zpracování dřeva již naši předci, ale po každý rozměr výrobku a dřevinu jsou podmínky trochu jiné a celá technologie vysychání je docela alchymie. Naše misky tedy vznikají ze dřeva, které se suší řádově 4 měsíce, až 2 roky.

Kde berete vhodné dřevo, neničíte přírodu?
Prakticky nikdy dřevo nekácíme (já osobně mám z toho i obavu, strom je obrovská hmota). Vždy se jedná o dřevo, které nám nabídnou kamarádi, kteří nás již znají, nebo poražené kmeny uvidíme někde na zahradě. Majitel dřeva je natolik soudný, že dá raději dřevo nám, či jej umluvíme a za přiměřenou cenu nebo odměnu dřevo zachraňujeme před spálením.

Může miska prasknout?
Při běžném používání ne. Jedná se o živý materiál, který vždy (po celou dobu užívání) reaguje na dvě fyzikální veličiny: teplotu a vlhkost prostředí, v němž je umístěn. Při dlouhodobé změně teploty a vlhkosti tedy dochází i ke změně absolutní vlhkosti ve dřevě. Tato změna se odehrává v řádech procent. Například v zimě je kupodivu ve Vašem bytě díky vytápění sušší prostředí, než v létě. Proto vlhkost veškerého dřeva osciluje v průběhu roku mezi např. 7 - 12 % absolutní vlhkosti. Dřevo při změně vlhkosti mění svůj objem - v našem případě mírně změní tvar (v rozsahu několika milimetrů na průměru misky). Toho si při běžném užívání vůbec nevšimnete. Copak jste si všimli, zda se změnily rozměry Vašeho jídelního stolu? Samozřejmě pouze pokud je z masivního dřeva.

Jsou snad 3 extrémní případy, kdy může miska prasknout nebo zdeformovat se tak, že je "šišatá".

  • koupili jste od někoho misku, která nebyla dostatečně vysušená a doma Vám udělá právě zmíněnou "šišku" - elipsu na obvodu. To u nás nepořídíte.

  • misku nebo jiný dřevěný výrobek "vtipně" máčíte přes noc ve vodě a následně dáte na topení. Pak se není čemu divit. Miska pojmula velké množství vody a při jejím vysychání se může zdeformovat nebo prasknout.

  • ohříváte jídlo ve dřevěné misce v mikrovlné troubě. Mikrovlnné záření se používá k vysoušení dřeva a proto dřevěné výrobky do mikrovlné trouby nepatří.

Jaké druhy dřeva používáte? Proč třeba nepracujete z lípy nebo mahagonu?
Pracujeme výhradně s domácími dřevinami, protože jsou naše a protože jsou krásné. Nejčastěji zpracováváme Třešeň, Ořech, Švestku, Jilm, Akát, Dub, Jabloň, Jasan .... Dřeviny jako Lípa nebo Topol jsou vhodné pro řezbáře; mají homogenní (stejnorodou) strukturu dřeva a proto se dobře řežou. Pro soustružení jsou ale měkké a nemají výraznou barvu, nejsou tak pohledné. Například nejrozšířenější dřevina u nás - Smrk je pro soustružení dost nevhodná díky velmi rozdílným vlastnostem jarního a letního dřeva (Borovice a Modřín jsou na tom poněkud lépe). Exotické dřeviny nezpracováváme, protože nemáme důvod. Naše dřeviny jsou krásné.
Obecně platí: čím tvrdší dřevo, tím lépe se opracovává.
Je něco exkluzivnějšího, než švestková miska?
PS: strouhnul jsem si 2 misky z ebenu a byla to zajímavá zkušenost - je to jako soustružit z pertinaxu. Stačilo. Ale zážitek to byl :)))

Jaká je povrchová úprava misek, proč nejsou nalakované?
Podle nás lak na výrobky pro potraviny nepatří. I když je to lak na dětské hračky. Po řadě experimentů používáme minerální olej určený pro styk s potravinami nebo směsi přírodních plejů. U větších výrobků (ovocných mís) používáme směs přírodních olejů.


PS: my si vážíme spousty zákazníků, kteří naše misky opravdu využívají pro suché i mokré potraviny.

Jsou misky namořené nebo barvené?
Jistě, že nejsou barvené; barevnost misek je daná druhem dřeva a kresbou. Kresba dřeva je zvýrazněna pouze napuštěním  olejem, včelím voskem (bez barvy a bez zápachu) nebo směsí přírodních olejů,. Tento olej je atestován na styk s potravinami.
Nejvýraznější barvu mají ovocné dřeviny (misky z švestky a třešně). Velmi atraktivní jsou misky z ořechu a jilmu. Zvláštní nazelenalou barvu mají misky z akátu.

Jak dlouho trvá vyrobit jednu misku?
Pro příklad uvedu výčet operací, které je potřeba provést, abyste si soustružený výrobek mohli od nás zakoupit:

  • rozřezání kmene na špalky

  • doprava k dílně nebo na pilu

  • uskladnění, zatření čel před praskáním

  • rozřezání surových špalků na prizmy a vykrácení vad - vzniknou "kostky"

  • ořezání hran

  • vysoustružení hrubého tvaru misky (asi 4 operace)

  • napuštění povrchu obrobku proti praskání

  • řízené sušení - většinou ve třech stupních

  • dosušení ve vnitřním prostoru na konečnou vlhkost

  • skladování polotovarů

  • soustružení konečného tvaru misky (2 a. 3 operace)

  • broušení a leštění povrchu misky (4 zrnitosti brusiva a leštění)

  • napuštění minerálním olejem ( 2 vrstvy)

  • označení a ocenění výrobku

  • pak už jen prodat

Nic moc složitého, ale těch operací se nějak napočítalo .... Také již bude jasnější, že nemůžeme misku nabídnout za 50 Kč. Vůbec jsme se nezmínili o ceně materiálu.

Můžete nám vyrobit 500 stejných misek?
Bohužel nemůžu. Protože nepoužíváme žádné přípravky ani šablony a rozměry dřeva (suroviny) jsou různé, i vzniklé misky mohou mít podobný, ale ne identický tvar a rozměry. Také se snažíme dřevo využít, a proto jsou některé misky hluboké, některé plytké. Naštěstí mají zákazníci tak rozličné požadavky, že si vybere snad každý.
Nejlepší je svůj požadavek popsat v kontaktním formuláři nebo e-mailu a rádi Vám odpovíme podle skutečné rozpracovanosti a dalších objednávek.
Rádi Vám vyhovíme i ve speciálních požadavcích: salátové soupravy, sady misek z jedné dřeviny, přibalení salátoých vidliček a lžiček apod. termíny závisí - viz řádek výše. Může to být týden, ale i 3 měsíce, podle typu požadavku. Vždy se snažím mít skladem alespoň 20 - 50 misek, v červenci, srpnu a před vánocemi i mnohem víc.
Ale neváhejte, neozývejte se na poslední chvíli!

bottom of page