Příběh dřeva
Prakticky všechny naše výrobky mají svůj příběh. Protože známe místo, kde strom vyrostl, sami si ho odvezeme a zpracujeme a navíc víme, kdo ho měl
na zahradě. Díky dlouhověkosti rostoucího stromu si často vyposlechneme příběhy o otci, který proutek vysadil u chléva před 60 lety, je to taková exkurze do lidských příběhů.
Pořez a zpracování
Bez motorové pily a vozíku není šance. Také při svých cestách pozorujeme okolí, zahrady, stráně a často také to je zdroj dřeva. Poslední roky již často dřevo doputuje přímo k nám domů. Souvisí to se základnou fanoušků, kamarádů a zákazníků. A dostat dřevo z potoka nebo 100 metrů po zahradě je docela fuška.
Přeprava a uložení dřeva
Jezdíme a jezdíme, přetahujeme po zahradě a vyrábíme hromady ve stínu. Nikdy ne na slunci a v průvanu.
Dělení materiálu na misky a příprava na soustružení
Z nejlepších kmenů připravíme polotovary pro velké mísy o průměru až 50 cm. Takové kusy z čerstvého dřeva váží třeba 40 kilogramů. Potřebujeme se vyhnout prasklinám, hnilobě a jiným vadám. Někdy kmeny skončí prostě v palivu :( Základní dělení materiálu provádím řetězovou pilou a na okružní pile s kotoučem 600 mm. Je to dřina a trošku adrenalin.
První soustružení a sušení polotovarů
Finální soustružení
A až nyní, po půl roce (třeba) upneme opět vysušený polotovar do soustruhu a vytvoříme finální tvar, pečlivě ostříme struhy, hledáme tu správnou tloušťku stěny a to vše i podle druhu dřeviny, kresby, skrytých vad. Závěrečný úběr struhem se odehrává při těch nejvyšších možných otáčkách. Následuje broušení
a povrchová úprava některým z druhů přírodních olejů, někdy v kombinaci se včelím voskem.
Je to radost, když se kousek povede a neuletí vám třeba to ochranného štítu :)
Nejčastěji pracuji s čerstvým dřevem, které je pokácené v době vegetačního klidu. Vlhké dřevo se lépe obrábí, ostrý struh (nástroj na obrábění při soustružení) jde do dřeva "jako do másla". Je třeba ovšem počítat se změnou rozměrů při vysychání hrubé misky - vlastně polotovaru.
Sušení dřeva trvá podle dřeviny a velikosti kusu od 3 měsíců až skoro do roku. A je to slušná alchymie, aby dřevo nepopraskalo. A jinak se chová švestka, ořech, modřín, jasan...
Sušit ve vlhku, s suchu, v pilinách, v papírovém sáčku, či v krabici, kdy je dřevo suché, jak nechytit plíseň, ochránit před dřevokazným hmyzem... Je pořád co řešit a vymýšlet.